Про Житомир и не только
Про ...ИсторияИнтересные и выдающиеся личностиСправочная информацияОрганизации  

Рубрики
Достопримечательности
История в датах
До XVII века
XVII-XIX века
Начало XX века
Середина XX века
Погода
Расписание погоды
Сегодня днем
в Житомире:
Переменная облачность, без осадков.
Температура:+24...+28 oC
Давление:743 мм.рт.ст.
Влажность:50 %
Направление ветра:С-В
Скорость ветра:4 м/с
 
Подробнее >>>
Случайное фото
Альбом
"Сооружения"
Собес
Собес
Индексы
Радомишльський район
 
Раївка 12261
 
Докладніше >>>
XVII-XIX века
<<<З'єднання з Росією >>>

Житомир після Люблінської унії

Опубліковано на сайті: 4.09.2007

Після Люблінської унії 1569 року по 2 злотих, мірці вівса, мірці жита, 120 господарств вносили по 1 злотому і 12 грошей, по півмірки вівса і жита, а 20 господарств - по одному злотому. Крім того, всі господарства щороку платили по 2 гроші «коляди» та відбували інші повинності (косили сіно, ремонтували греблю). З міщан, які займалися бджільництвом, стягувалася «медова данина».

З часом податки й повинності зростали. Старости нападами на місто й пограбуванням його жителів. Так, 1617 року на Житомир напав овруцький староста. Він пограбував населення і спалив частину міста. 1646 року аналогічний напад вчинили загони сандомирського воєводи та київського скарбника Ю. Воронича.

Соціальний гніт доповнювався національно-релігійними утисками. Для покатоличення місцевого населення, в 1634-1636 рр. житомирський староста Януш Тишкевич заснував в Житомирі монастир кармелітів. На утиски старост і католицької церкви житомиряни антифеодальних рухах кінця XVI-XVIII ст. В 1594-1596 рр. жителі міста билися в складі селянсько-козацьких загонів під керівництвом Северина Наливайка та Григорія Лободи, а 1618 року - знову взяли участь у народному повстанці, що охопило Київщину. В середині 40-х років XVII ст. почалося нове піднесення визвольного руху народних мас, яке переросло 1648 року у визвольну війну українського народу під проводом Б. Хмельницького проти польсько-шляхетського панування, за возз'єднання України з Росією. козацькими полками М. Кривоноса під стінами Житомирського замку билися з загоном Я. Вишневецького. З 1649 року Житомир - місто Київського полку.

Проголошення возз'єднання України з Росією Переяславською радою в січні 1654 року було Переяславської ради шляхетська Польща розпочала агресивну війну. Тривала війна Росії з Польщею (1654-1667) закінчилася Андрусівським перемир'ям, за яким Житомир відійшов до Польщі. 1668 року він став головним містом Київського воєводства, залишаючись водночас центром Житомирського католицької церкви, 1720 року заснували в Житомирі колегію єзуїтів, а 1724 року - єзуїтський монастир, 1737 року збудували костьол і 1761 року - бернардинський монастир, 1766 року - жіночий монастир сестер-жалібниць ордена святого Вікентія.

Проводячи політику насильницького ополячення і покатоличення, польські магнати і шляхта графи Ільїнські нещадно визискували трудящих. За люстрацією 1765 року, їх річний прибуток сягав 40 тис. злотих. Цей доход давали місто, два фільварки, села Гадзинка, Станишівка, Псищі, Вереси, Банків, а також млини, винокурні, корчми в межах Житомирського староства. Крім того, жителі визволення. 1723 року житомирські міщани напали на бердичівських монахів-кармелітів й побили їх. Ця боротьба в своїй основі була боротьбою проти соціально-економічного гніту. "Всяка боротьба проти феодалізму, - писав Ф.Енгельс, - повинна була тоді набирати релігійної форми, спрямовуватися в першу чергу проти церкви". 1754 року в районі Житомира відбулося велике повстання селян проти визискувачів. Житомиряни брали участь і в Коліївщині 1768 року.

Матеріал підготовлено: pro.zhytomir.info
Відтворювання матеріалів статті в будь-якому вигляді
тільки з дозволу адміністрації сайту.

<<<З'єднання з Росією >>>

Житомир в датах
Знаете ли Вы ...
... что по люстрации Киевской земли около 1471 года, Житомирский замок охранялся 4 пушками и 5 таранами
Приглашение
К сотрудничеству приглашаются авторы. Материал должен обязательно включать:
 - ссылки на литературу;
 - подпись не более 500 символов.
Стиль написания свободный. Желательно использовать пакет MS Office. Иллюстрации представлять отдельно. Плагиат и анонимки не рассматриваются. Материал направлять на e-mail администратора.
Читайте про ...

Культурний розвиток після громадянської війни
У визволеному місті швидко відновлювалася діяльність шкіл і культурно-освітніх закладів. Першим і найголовнішим завданням культурної революції, як і скрізь, була ліквідація неписьменності. Докладніше >>>

Нусенко Константин
Один из самых популярных ведущих житомирского радиоэфира, любимец публики, особенно женщин, он же DJ Костя. С 1998 г. работает на местной радиостанции <Радиоклуб>. Фанатически занимается фотографией, в частности, женским фотоп ... Подробнее >>>

Концевич Євген Васильович
Він не мріяв стати письменником. Але доля звела його з Васильком Хомичевським - сином блискучого перекладача античної літератури Бориса Тена, з братами Валерієм і Анатолієм Шевчуками, - і перед ним відкрився неозорий світ словесно ... Докладніше >>>


Про Житомир і не тільки...
Карта сайта