Про Житомир и не только
Про ...ИсторияИнтересные и выдающиеся личностиСправочная информацияОрганизации  

Рубрики
Достопримечательности
История в датах
До XVII века
XVII-XIX века
Начало XX века
Середина XX века
Погода
Расписание погоды
Сегодня ночью
в Житомире:
Ясно, без осадков.
Температура:+18 oC
Давление:743 мм.рт.ст.
Влажность:83 %
Направление ветра:С-В
Скорость ветра:3 м/с
 
Подробнее >>>
Случайное фото
Альбом
"Природа Житомира"
Тетерев
Тетерев
Индексы
Ємільчинський район
 
Червоний Бір 11257
(260423)
 
Докладніше >>>
XVII-XIX века
<<< З'єднання з РосієюСтановище робітників та ремісників у кінці XIX ст. >>>

Розвиток міста в XVIII-XIX ст.

Опубліковано на сайті: 4.09.2007

Уявлення про Житомир XVIII ст. дає карта міста 1771 року. Територія міста, що дорівнювала 110 десятинам, знаходилася в межах теперішніх вулиць Пархоменка, Московської, Пушкінської і Короленка. Вона була досить щільно забудована Якщо 1765 року в Житомирі налічувалося 144 будинки, то через 15 років – вдвоє більше. Ремісники селилися здебільшого в районі Подолу, а купці і торговці - при дорогах, що вели на Київ та Бердичів. У центрі міста височіли будівлі чотирьох монастирів, двох духовних семінарій, кафедральний костьол, споруджений хутори. В першій половині XIX ст. вулиці міста, зокрема Замкова, Рибна, Гостинна, частково Велика Бердичівська та Київська, починають забудовуватися мурованими спорудами В місті набули чіткого окреслення вісім площ, з'явилися нові вулиці. В 50-х роках з'являється центральний бульвар (потім - вулиця ім. 50-річчя Великого Жовтня, нині - Старий Бульвар).

Наприкінці XVIII ст. в місті діяло два шпиталі - при монастирі та військовий (заснований 1795 року). Міську лікарню на 60 місць відкрито лише 1857 року.

1861 року було три приватних аптеки. Всього відкрилося чотирикласне повітове училище, 1833 року - чоловіча гімназія, а 1843 - пансіонат шляхетних дівчат, де вчилися діти дворян і чиновників. 1859 року, завдяки М.І. Пирогову, попечителю Київського та Одеського навчальних округів, у Житомирі почала діяти недільна школа, але через три роки царський уряд народний ляльковий театр, а також т. зв. троїста музика. На початку XIX ст. тут виступав кріпацький театр. Тоді ж споруджено спеціальне приміщення для театру, хоч у місті й не було своєї театральної трупи. В цьому провідних тогочасних театрів (М. Щепкін і К. Соленик). У 30-х роках XIX ст. засновано публічну бібліотеку, при якій 1837 року відкрито постійно діючу виставку зразків природних багатств. 1862 року в ній налічувалося 2734 книги.

Протягом 1802-1809 рр. у Житомирі не раз бував великий російський полководець М.І. Кутузов. З вересня 1811 по лютий 1812 року в місті жив відомий російський генерал, герой Вітчизняної війни 1812 р. П.І. Багратіон. Він Волині й Поділлю, восени 1846 року місто відвідав Т.Г. Шевченко. Житомир - батьківщина Я. Домбровського, відомого революціонера, командуючого збройними силами Паризької Комуни. З Житомиром зв'язане життя і діяльність національного героя Польщі Сигізмунда Сераковського – друга Т.Г. Шевченка і М.Г. Чернишевського. С. Сераковський у 1838-1843 рр. розвитку економіки в кінці ХІХ - на початку XX ст. мало позитивне значення спорудження вузькоколійної залізниці Житомир-Бердичів (1896 р.), що зв'язала місто з мережею Південно-Західних залізниць. Сполучення транспортом. Між Житомиром і Києвом регулярно курсували диліжанси. 1914 року почалося спорудження ширококолійної залізниці Бердичів-Житомир-Коростень. Нова залізниця стала до ладу під час першої світової війни.

Протягом другої половини XIX - початку XX ст. 1848 році в ньому було 1242 будинки (з них мурованих кам'яних будинків на Київській і Бердичівській вулицях. Тут містилися кращі готелі, будинок губернатора, великі магазини та муровані житлові будинки, в яких мешкали багатії. Особняками міської аристократії забудовувалася Вільська вулиця.

У 1866-1874 рр. споруджено Преображенський кафедральний собор. В його архітектурі поєднуються риси давньоруського і візантійського зодчества IX-XII ст. Внутрішній розпис собору виконано відомим художником академіком Ф.О. Васильєвим. Ця пам'ятка першу трамвайну лінію, яка пройшла по Київській вулиці і сполучила центр міста з вокзалом. За часом пуску це був третій в Росії трамвай.

1897 року місто одержало водогін.

Деякі зміни сталися і в організації охорони здоров'я. Якщо на початку XX ст. діяло 5 лікарень на 490 місць і 6 аптек, то в 1913 році відповідно 16 і 8. Користування освіти й культури. В 1875 році почала діяти фельдшерська школа. Відкрита 1877 року чоловіча прогімназія в 1897 році реорганізована в другу чоловічу гімназію. 1907 року розпочалися заняття в комерційному, а в 1912 - в землевпорядному училищі. 1913 року діяло 2 чоловічі й 4 жіночі гімназії, за навчання в яких треба було платити 50-75 крб. на рік, 7 парафіяльних шкіл. У гімназіях навчалися переважно діти дворян, купців і духовенства. Так, 1914 року в перших класах другої чоловічої гімназії на 101 учня єпархіальний наглядач зазначив, що її приміщення зовсім непридатне для навчання. На кінець XIX ст. (1897 р.) в Житомирі письменних було 45 1866 року в місті споруджено нове приміщення публічної бібліотеки. 1913 року в ній налічувалося безплатна читальня-бібліотека з книжковим фондом 3509 томів, яка містилася в 4-х невеличких кімнатах. 1913 року налічувалося 10 невеликих бібліотек, у т.ч. половина приватних.

1900 року в Житомирі створено Волинський центральний музей. природничих, археологічних та етнографічних колекцій. Ініціатори створення музею - місцеві краєзнавці етнограф В.Г. Кравченко, метеоролог С.А. Бржозовський, історик О.О. Фотинський.

В.Г. Короленко (1853-1920). З 1909 року деякий час жив російський письменник О.Г. Купрін. Він надрукував працювали М.М. Коцюбинський, Г.О. Мачтет. У Житомирі народився, жив і працював у 1897-1899 рр. Л.Я. Штернберг (1861-1927), праці якого позитивно оцінив Ф. Енгельс у статті «Нововідкритий приклад групового шлюбу».

Житомир - батьківщина вітчизняного метеоролога, члена-кореспондента Петербурзької академії наук О.В. Клосовського (1846-1917); фізіолога-ботаніка К.А. Пурієвича (1866-1916); радянського вченого ботаніка-фізіолога В.Н. Арциховського фільмів А.К. Федецький (1857-1902); український композитор, віолончеліст і диригент С.В. Заремба (1861-1913); російський режисер і театральний діяч Л.А. Сулержицький (1873-1916); польський композитор і музикант Юліуш Зарембський (1854-1885). Майже все життя провів у Житомир і художник О.Г. Канцеров, картини якого «Місячна ніч» та «Після дощу» здобули високу оцінку жюрі виставки в Петербурзі О.С. Пушкіна 1899 року зусиллями прогресивної інтелігенції та учнівської молоді у місті урочисто відкрито йому пам'ятник (скульптор Г. Олішкевич). Це був перший пам'ятник у Житомирі.

У другій половині XIX ст. діяв міський театр. На його сцені в 1897-1898 рр. приїжджими акторами поставлені опери: «Пікова дама», «Ріголетто», «Князь Ігор», «Євгеній Онєгін» та українська трупа М.Л. Кропивницького і М.П. Старицького, згодом - І.К. Карпенко-Карий, М.К. Садовський, М.К. Заньковецька. На сцені Житомирського театру демонстрували своє мистецтво великі російські майстри сцени М.С. Щепкін, Г.М. Федотова, В.М. Давидов, Ф.І. Шаляпін, Л.М. Собінов, А.Г. Рубінштейн, актор-трагік Айра Олдрідж і співачка Поліна Віардо.

Матеріал підготовлено: pro.zhytomir.info
Відтворювання матеріалів статті в будь-якому вигляді
тільки з дозволу адміністрації сайту.

<<< З'єднання з РосієюСтановище робітників та ремісників у кінці XIX ст. >>>

Житомир в датах
Знаете ли Вы ...
... что в 1482 во время нападения отрядов крымского хана Менгли-Гирея Житомир был сильно разрушен
Приглашение
К сотрудничеству приглашаются авторы. Материал должен обязательно включать:
 - ссылки на литературу;
 - подпись не более 500 символов.
Стиль написания свободный. Желательно использовать пакет MS Office. Иллюстрации представлять отдельно. Плагиат и анонимки не рассматриваются. Материал направлять на e-mail администратора.
Читайте про ...

Преображенский кафедральный собор
В Житомире, до 1851 года, кафедральный собор помещался в небольшой, весьма скромной по виду церкви, оставшейся от времен унии. Подробнее >>>

Ударні темпи відновлення міста після Великої Вітчизняної війни
Як тільки місто було визволене від окупантів, житомиряни розгорнули наполегливу боротьбу за відбудову народного господарства. Докладніше >>>

Маршалов Виктор Пантелеевич
Он никогда не носил звания "рядовой". И рядовым в жизни никогда не был. Одним он был известен как курсант инженерных войск, другим - как армейский шоферюга или офицер-инструктор по минно-взрывным заграждениям. Но ему была ближе ... Подробнее >>>


Про Житомир і не тільки...
Карта сайта