Про Житомир и не только
Про ...ИсторияИнтересные и выдающиеся личностиСправочная информацияОрганизации  

Рубрики
Достопримечательности
История в датах
До XVII века
XVII-XIX века
Начало XX века
Середина XX века
Погода
Расписание погоды
Сегодня днем
в Житомире:
Переменная облачность, без осадков.
Температура:+24...+28 oC
Давление:743 мм.рт.ст.
Влажность:50 %
Направление ветра:С-В
Скорость ветра:4 м/с
 
Подробнее >>>
Случайное фото
Альбом
"Улицы"
Фонтан на Полевой площади
Фонтан на Полевой площади
Индексы
Романівський район
 
Омильне 13000
(261630)
 
Докладніше >>>
XVII-XIX века
<<< Розвиток міста в XVIII-XIX ст.>>>

Становище робітників та ремісників у кінці XIX ст.

Опубліковано на сайті: 4.09.2007

Після скасування кріпосного права в 1861 році, в умовах розвитку капіталізму, Житомир поступово перетворювався на промислово-торговельний центр Волині. З кожним роком у місті зростала кількість робітників і ремісників. З 1861 до 1898 року число промислових підприємств збільшилося з 33 до 46, на яких працювало 763 свічковий завод. Значна питома вага серед підприємств міста належала пивному заводу. Наприкінці ХІХ виникли чавуноливарний і механічний заводи, що виготовляли нескладні сільськогосподарські машини та устаткувати для цукрової промисловості. Водночас місто й далі залишалося зосередженням ремісничо-кустарних промислів. 1884 року тут налічувалося 4232 ремісники, в т.ч. 1389 майстрів, 2025 підмайстрів і 818 учнів. Найбільше було шевців (1534), кравців (592), мебельників (222).

Становище робітників та ремісників було дуже важким, їх нещадно експлуатували фабриканти й заводчики, купці й банкіри, лихварі та інші. Робочий день на більшості підприємств міста тривав 11-13 годин на добу. Заробітна плата не перевищувала 6-8 крб. на місяць, а жінкам платили ще одержує щонайбільше 10 крб. у місяць. Аптечні учениці про зарплату й мріяти не можуть». Жили і працювали робітники в жахливих побутових умовах. Навіть фабрична інспекція змушена була констатувати неправильне нарахування і зниження заробітку робітників, незаконні відрахування і штрафи, порушення умов найму, відсутність охорони праці. протестували проти нерівної оплати жінкам і чоловікам за однакову роботу, несвоєчасної виплати заробітної плати, важких умов праці, поганого харчування, систематичні штрафів тощо. Найпоширенішою формою протесту в другій половині XIX ст. було прогресивні видання. Так, серед учнівської молоді та солдатів місцевого гарнізону нелегально розповсюджувалася прогресивно настроєною інтелігенцією перша російська революційна газета «Колокол», яку видавали О.І. Герцен та М.П. Огарьов. Розгортанню суспільно- політичного руху сприяло також польське визвольне повстання 1863-1864 рр.

1876 року в місті виникло два гуртки народників. До гуртка терористів входили М.С. Абрамович, К.Ф. Багряновський, Г. Бистрицький, В.Г. Виленц, О. Більчанський та інші. Останній в Житомирі діяла група народників, яка входила до складу Київського гуртка І. Басова. В їх числі були робітники С. Чуйков, І. Кречетович, К. Багряновський, С. Строганов, офіцери К. Козакевич та Р. Зундштрем.

На Великій Чуднівській, Рибній і Кафедральній вулицях містилися ремісничі майстерні, крамниці. На околицях міста всіх цих сімей становить 157 крб., на одну душу припадає приблизно по 45 коп. Кімната править за їдальню, кухню і комору. В кутку стоїть ліжко, на якому жужмом лежить брудне шмаття. Багато з цих конур більше нагадують підземні нори, чим людське житло".

Матеріал підготовлено: pro.zhytomir.info
Відтворювання матеріалів статті в будь-якому вигляді
тільки з дозволу адміністрації сайту.

<<< Розвиток міста в XVIII-XIX ст.>>>

Житомир в датах
Знаете ли Вы ...
... что по люстрации Киевской земли около 1471 года, Житомирский замок охранялся 4 пушками и 5 таранами
Приглашение
К сотрудничеству приглашаются авторы. Материал должен обязательно включать:
 - ссылки на литературу;
 - подпись не более 500 символов.
Стиль написания свободный. Желательно использовать пакет MS Office. Иллюстрации представлять отдельно. Плагиат и анонимки не рассматриваются. Материал направлять на e-mail администратора.
Читайте про ...

Розвиток міста в XVIII-XIX ст.
Територія міста, що дорівнювала 110 десятинам, знаходилася в межах теперішніх вулиць Пархоменка, Московської, Пушкінської і Короленка. Вона була досить щільно забудована одноповерховими житловими будинками. Докладніше >>>

Дорфман Иосиф Давидович
Всемирно известный шахматист, международный гроссмейстер, заслуженный тренер РСФСР Иосиф Дорфман родился и вырос в г. Житомире. Высшее техническое образование получил в Житомирском филиале Киевского политехнического института ( ... Подробнее >>>

Як Домаха чоловіка в прийми оддала
Козієва Домаха, як правду казати, зроду за роботу не дуже хапалася. А оце з минулого літа, відколи в Голіївку став автобус ходити, геть і той лад згинув. Тільки на своїй садибі товчеться та в місто на базар щоранку їздить ... Докладніше >>>


Про Житомир і не тільки...
Карта сайта