Про Житомир и не только
Про ...ИсторияИнтересные и выдающиеся личностиСправочная информацияОрганизации  

Рубрики
Достопримечательности
История в датах
До XVII века
XVII-XIX века
Начало XX века
Середина XX века
Погода
Расписание погоды
Сегодня ночью
в Житомире:
Ясно, без осадков.
Температура:+18 oC
Давление:743 мм.рт.ст.
Влажность:83 %
Направление ветра:С-В
Скорость ветра:3 м/с
 
Подробнее >>>
Случайное фото
Альбом
"Природа Житомира"
Тетерев
Тетерев
Индексы
Народицький район
 
Залісся 11414
(260141)
 
Докладніше >>>
Начало XX века
<<< Розгортання революційної боротьби на початку ХХ ст.Житомир між революціями >>>

Революція 1905-1907 років

Опубліковано на сайті: 4.09.2007

Політичні страйки і демонстрації на знак протесту проти розстрілу робітників у Петербурзі 9 січня 1905 року охопили й Житомир. 15 січня виступ робітників поліція.

19-20 січня відбулася таємна сходка представників від робітничих колективів міста, на якій було вирішено провести 25 січня страйк. У той же день і розпочався страйк робітників житомирських в'язниці. В сутичці було поранено члена Житомирської соціал-демократичної організації майбутню професіональну революціонерку В.М. Лобову. Страйк тривав 1905 року в Житомирі жив уже тоді відомий учасник масового руху в Бессарабії 24-річний Г.І. Котовський. Він був заарештований у Балті і направлений сюди для відбування військової служби в 19-му Костромському піхотному полку. 24 травня 1905 року Г.І. Котовський втік з лазарету, де перебував на лікуванні, і залізничники, робітники тютюнових фабрик та шкірзаводу, в квітні - столяри.

Жандармське управління з метою придушення революційних виступів, проводило повальні обшуки і масові арешти, намагалося розпалити національну єврейський погром - ніщо не могло припинити виступів трудящих проти царизму. В травні революційний рух з новою силою охопив місто. 1 травня відбулася загальна першотравнева демонстрація, під друкарі, а 30-го травня - робітники гільзових і тютюнових фабрик. Робітники вимагали встановлення 8-годинного робочого дня, скасування відрядної оплати і заміни її місячною. В результаті страйку робітники домоглися скорочення робочого дня до 9 годин і заміни відрядної в червні-серпні. Страйкували робітники чавуноливарного і механічного заводів, тютюнових фабрик, електростанції, паркетної фабрики та друкарні.

Під час Жовтневого всеросійського політичного страйку 1905 меблевики, металісти, робітники тютюнових фабрик, пралень, друкарень, шевці. Наступного дня до них приєдналися робітники трамваю, електростанції і водокачки. Всі магазини і торговельні заклади теж не працювали. Страйкуючі вимагали восьмигодинного робочого дня і демократичної республіки.

З кожним днем революційний рух набирав все більшого й розмаху. Але в міському комітеті РСДРП в цей момент взяли верх меншовицькі елементи. 18 жовтня (на третій день жовтневого страйку в Житомирі) комітет ухвалив Грудневого збройного повстання в Москві 12 грудня знову почався загальний страйк робітників Житомира. Разом в робітниками вийшли на вулиці учні гімназій, щоб продемонструвати свою єдність з московським пролетаріатом і пролетарями інших міст.

Волинському губернському жандармському управлінню було наказано негайно вжити заходів для придушення революційних виступів. 10 грудня в місті почалися арешти. Заарештованих було 1906 року відбувся тижневий страйк друкарів Житомира. Страйки мали місце на тютюнових та гільзових 1907 року. Робітники фабрики рукавичок страйкували 51 день, вони домоглися підвищення зарплати. У травні відбувся страйк на шкірзаводі та на інших підприємствах революційного робітничого руху в країні проти царизму. Щоб покінчити з робітничими виступами, у другій половині 1907 року поліція посилила репресії, їй вдалося розгромити міську соціал-демократичну організацію. В наступні два-три роки в Житомирі діяли невеликі партійні групи та окремі члени партії.

Матеріал підготовлено: pro.zhytomir.info
Відтворювання матеріалів статті в будь-якому вигляді
тільки з дозволу адміністрації сайту.

<<< Розгортання революційної боротьби на початку ХХ ст.Житомир між революціями >>>

Житомир в датах
Знаете ли Вы ...
... что первобытная стоянка возле Житомира была 400-300 тыс.л. - 100 тыс.л. до н.э.
Приглашение
К сотрудничеству приглашаются авторы. Материал должен обязательно включать:
 - ссылки на литературу;
 - подпись не более 500 символов.
Стиль написания свободный. Желательно использовать пакет MS Office. Иллюстрации представлять отдельно. Плагиат и анонимки не рассматриваются. Материал направлять на e-mail администратора.
Читайте про ...

Розвиток міста в XVIII-XIX ст.
Територія міста, що дорівнювала 110 десятинам, знаходилася в межах теперішніх вулиць Пархоменка, Московської, Пушкінської і Короленка. Вона була досить щільно забудована одноповерховими житловими будинками. Докладніше >>>

Економічний розвиток у перших п'ятирічках
За роки соціалістичної індустріалізації в економіці міста сталися важливі зміни. Протягом першої і другої п'ятирічок будуються нові і реконструюються діючі підприємства. Докладніше >>>

Ударні темпи відновлення міста після Великої Вітчизняної війни
Як тільки місто було визволене від окупантів, житомиряни розгорнули наполегливу боротьбу за відбудову народного господарства. Докладніше >>>


Про Житомир і не тільки...
Карта сайта