Про Житомир и не только
Про ...ИсторияИнтересные и выдающиеся личностиСправочная информацияОрганизации  

Рубрики
Достопримечательности
История в датах
До XVII века
XVII-XIX века
Начало XX века
Середина XX века
Погода
Расписание погоды
Сегодня ночью
в Житомире:
Ясно, без осадков.
Температура:+18 oC
Давление:743 мм.рт.ст.
Влажность:83 %
Направление ветра:С-В
Скорость ветра:3 м/с
 
Подробнее >>>
Случайное фото
Альбом
"Зимний пейзаж"
Зимняя сказка
Зимняя сказка
Индексы
Коростенський район
 
Дружбівка 11554
(260124)
 
Докладніше >>>
Начало XX века
<<< Розгортання революційної боротьби на початку ХХ ст.Житомир між революціями >>>

Революція 1905-1907 років

Опубліковано на сайті: 4.09.2007

Політичні страйки і демонстрації на знак протесту проти розстрілу робітників у Петербурзі 9 січня 1905 року охопили й Житомир. 15 січня виступ робітників поліція.

19-20 січня відбулася таємна сходка представників від робітничих колективів міста, на якій було вирішено провести 25 січня страйк. У той же день і розпочався страйк робітників житомирських в'язниці. В сутичці було поранено члена Житомирської соціал-демократичної організації майбутню професіональну революціонерку В.М. Лобову. Страйк тривав 1905 року в Житомирі жив уже тоді відомий учасник масового руху в Бессарабії 24-річний Г.І. Котовський. Він був заарештований у Балті і направлений сюди для відбування військової служби в 19-му Костромському піхотному полку. 24 травня 1905 року Г.І. Котовський втік з лазарету, де перебував на лікуванні, і залізничники, робітники тютюнових фабрик та шкірзаводу, в квітні - столяри.

Жандармське управління з метою придушення революційних виступів, проводило повальні обшуки і масові арешти, намагалося розпалити національну єврейський погром - ніщо не могло припинити виступів трудящих проти царизму. В травні революційний рух з новою силою охопив місто. 1 травня відбулася загальна першотравнева демонстрація, під друкарі, а 30-го травня - робітники гільзових і тютюнових фабрик. Робітники вимагали встановлення 8-годинного робочого дня, скасування відрядної оплати і заміни її місячною. В результаті страйку робітники домоглися скорочення робочого дня до 9 годин і заміни відрядної в червні-серпні. Страйкували робітники чавуноливарного і механічного заводів, тютюнових фабрик, електростанції, паркетної фабрики та друкарні.

Під час Жовтневого всеросійського політичного страйку 1905 меблевики, металісти, робітники тютюнових фабрик, пралень, друкарень, шевці. Наступного дня до них приєдналися робітники трамваю, електростанції і водокачки. Всі магазини і торговельні заклади теж не працювали. Страйкуючі вимагали восьмигодинного робочого дня і демократичної республіки.

З кожним днем революційний рух набирав все більшого й розмаху. Але в міському комітеті РСДРП в цей момент взяли верх меншовицькі елементи. 18 жовтня (на третій день жовтневого страйку в Житомирі) комітет ухвалив Грудневого збройного повстання в Москві 12 грудня знову почався загальний страйк робітників Житомира. Разом в робітниками вийшли на вулиці учні гімназій, щоб продемонструвати свою єдність з московським пролетаріатом і пролетарями інших міст.

Волинському губернському жандармському управлінню було наказано негайно вжити заходів для придушення революційних виступів. 10 грудня в місті почалися арешти. Заарештованих було 1906 року відбувся тижневий страйк друкарів Житомира. Страйки мали місце на тютюнових та гільзових 1907 року. Робітники фабрики рукавичок страйкували 51 день, вони домоглися підвищення зарплати. У травні відбувся страйк на шкірзаводі та на інших підприємствах революційного робітничого руху в країні проти царизму. Щоб покінчити з робітничими виступами, у другій половині 1907 року поліція посилила репресії, їй вдалося розгромити міську соціал-демократичну організацію. В наступні два-три роки в Житомирі діяли невеликі партійні групи та окремі члени партії.

Матеріал підготовлено: pro.zhytomir.info
Відтворювання матеріалів статті в будь-якому вигляді
тільки з дозволу адміністрації сайту.

<<< Розгортання революційної боротьби на початку ХХ ст.Житомир між революціями >>>

Житомир в датах
Знаете ли Вы ...
... что в Москве дважды прозвучал салют в честь освобождения Житомира от немецко-фашистских захватчиков (единственный случай за всю историю Великой Отечественной войны)
Приглашение
К сотрудничеству приглашаются авторы. Материал должен обязательно включать:
 - ссылки на литературу;
 - подпись не более 500 символов.
Стиль написания свободный. Желательно использовать пакет MS Office. Иллюстрации представлять отдельно. Плагиат и анонимки не рассматриваются. Материал направлять на e-mail администратора.
Читайте про ...

Бьют часы на старой башне...
Здание Житомирского горсовета и горисполкома известно всем житомирянам и гостям нашего города благодаря часам, установленным на его фасаде.
А всем ли известна история этого здания и часов? Подробнее >>>

Данило Окийченко
Данило Окийченко (Яків Олександрович Вознюк) писати почав пізно. Довгий час він учителював. У роки Вітчизняної війни - як офіцер-фронтовик воював. По демобілізації з лав Радянської Армії в 1947 році працював завідуючим Житомирським райвно, ... Докладніше >>>

Радіво
Заходить... Я вже їй нічого. А сама, не вам кажучи, більше й оком не звела. Лежу на ліжку та все думаю. Це ж у них, бачу, серйозне діло виходить. Хіба б Одарка моя отак з доброго дива просиділа б цілу ніч з яким-небудь шалихвістом? Це, мабуть, чи не ... Докладніше >>>


Про Житомир і не тільки...
Карта сайта