Про Житомир и не только
Про ...ИсторияИнтересные и выдающиеся личностиСправочная информацияОрганизации  

Рубрики
Достопримечательности
История в датах
До XVII века
XVII-XIX века
Начало XX века
Середина XX века
Погода
Расписание погоды
Сегодня ночью
в Житомире:
Ясно, без осадков.
Температура:+18 oC
Давление:743 мм.рт.ст.
Влажность:83 %
Направление ветра:С-В
Скорость ветра:3 м/с
 
Подробнее >>>
Случайное фото
Альбом
"Природа Житомира"
Пейзаж
Пейзаж
Индексы
Черняхівський район
 
Горбулів 12316
(261213)
 
Докладніше >>>
Начало XX века
<<< Революція 1905-1907 роківЖитомир у роки Великої Жовтневої соціалістичної революції >>>

Житомир між революціями

Опубліковано на сайті: 4.09.2007

тютюнова фабрика і фабрика дерев'яних шевських цвяхів та копилів. На всіх підприємствах міста працювало 906 робітників, у ремісничих майстернях - 11300 ремісників, у т. ч. столипінської реакції в Житомирі активізували діяльність чорносотенні організації. Житомирський і волинський архієпіскоп Антоній, якого В.І. Ленін називав «владикою» чорносотенних бузувірів, доповідав синоду, що духівництво активно втручається в політичне життя, відкриває відділення чорносотенної монархічної організації «Союзу руського народу», вживає соціал-демократичний і робітничий рух. 1911 року місцеві соціал-демократи в своїх першотравневих листівках закликали робітників широко відзначити міжнародне пролетарське свято. Напередодні святкування в Житомирі було одержано першотравневу прокламацію, видану центральним органом партії - газетою «Социал-демократ». Соціал-демократи міста розповсюдили її серед трудящих. Під впливом агітації відбулася першотравнева демонстрація, що перша світова війна, багато робітників і ремісників мобілізували в армію. На кінець 1915 року кількість робітників на підприємствах міста зменшилася. Ціни на продукти й товари першої потреби в 1916 році зросли проти цін мирного часу на 339 %. Незадоволення Лютневу революцію, вона швидко дійшла до житомирян. 4 березня в місті відбулася маніфестація робітників і солдатів. У ті березневі дні представники від робітничих колективів електростанції, механічного заводу і механічних майстерень, фабрики тютюнових виробів, залізничного депо взялися за організацію в Житомирі Ради робітничих і солдатських депутатів. 9 березня 1917 року буржуазного Тимчасового уряду.

Рада, очолювана меншовиком-оборонцем Вороніциним, перетворилася на придаток буржуазного комітету. Виконавчий комітет Ради, в якому засіли головним чином меншовики й бундівці, фактично підтримував дії міської буржуазії та чиновництва. Вони вітали Тимчасовий уряд слюсар чавуноливарного заводу, згодом активний член Житомирського комітету більшовиків, «як не ховали від робітників меншовики більшовицьку газету «Правда», робітники профспілки друкарів, кравців, пекарів, меблевиків та металістів. У квітні-червні 1917 року розгорнувся робітничий рух за встановлення восьмигодинного робочого дня. Відзначаючи 1 Травня, трудящі міста на урочистому мітингу біля міського театру ухвалили резолюцію, в якій рішуче вимагали від Тимчасового уряду встановлення 8-годинного робочого дня. Виконання цієї вимоги домоглися робітники тютюнової фабрики, ремонтної майстерні, металісти та ряд Лютневої революції розгорнули роботу щодо перетворення профспілок у бойові революційні організації робітничого класу.

Особливу увагу більшовики звернули на спілку металістів, яка налічувала до 200 робітників. “За останній час різко визначилось, - писала газета «Волынь» 1 липня 1917р., - що в спілці склався більшовицький осередок”.

Величезне значення для згуртування революційних сил мало створення самостійної більшовицької організації, що оформилася в червні 1917 року. Ще в травні 1917 спілці металістів, решта - в гарнізоні. Організація безпосередній зв’язок з Центральним Комітетом РСДРП(б).

У відповідь на лист більшовиків міста в ЦК РСДРП(б) з проханням надіслати до Житомира політичну літературу Я.М. Свердлов, що керував зв'язками ЦК РСДРП(б) з Київським комітетом РСДРП(б). Члени Київського комітету В.П. Затонський та І.Ю. Кулик часто бували в Житомирі, допомагали більшовикам міста в організації роботи. Більшовики Житомира передплачували і розповсюджували серед робітників і солдатів газету «Рабочий путь». Вживалися заходи щодо налагодження видання місцевої більшовицької газети. Викриваючи соціал-угодовців та їх зрадницьку політику, більшовики посилювали свій вплив на робітничі маси. Під час перевиборів Ради робітничих і солдатських депутатів, що відбулися в серпні 1917 меблевиків, витіснивши з неї бундівців. Окремі групи більшовиків діяли в гарнізоні, в складі виконавчого комітету ополчення, 39-ї мотоциклетної команди, в майстернях 11-ї армії. Більшовики також були в усіх військових частинах, розміщених у Житомирі. На цей час зміцніли зв'язки Житомирської більшовицької організації бундівців та сіоністів з організації Поалей-Ціон, які, прикриваючись соціалістичними лозунгами, підтримували контрреволюційну політику Тимчасового уряду, намагалися відірвати єврейських пролетарів від російських та українських напрямку. Розколюючи єдність дій житомирського пролетаріату, відволікаючи єврейських робітників від спільної боротьби за владу Рад, бундівці блокувалися з українськими буржуазними націоналістами проти більшовиків.

Під час розгрому корніловщини в Житомирі солдати і робітники негайно зайняли пошту, телеграф, залізничну станцію, почали арешти корніловського заколоту в штабі Південно-Західного фронту взяв М.А. Кост, один з організаторів Житомирської більшовицької організації.

Матеріал підготовлено: pro.zhytomir.info
Відтворювання матеріалів статті в будь-якому вигляді
тільки з дозволу адміністрації сайту.

<<< Революція 1905-1907 роківЖитомир у роки Великої Жовтневої соціалістичної революції >>>

Житомир в датах
Знаете ли Вы ...
... что в 1469 году Житомир был опустошен крымскими татарами
Приглашение
К сотрудничеству приглашаются авторы. Материал должен обязательно включать:
 - ссылки на литературу;
 - подпись не более 500 символов.
Стиль написания свободный. Желательно использовать пакет MS Office. Иллюстрации представлять отдельно. Плагиат и анонимки не рассматриваются. Материал направлять на e-mail администратора.
Читайте про ...

З'єднання з Росією
1793 року Житомир у складі Правобережної України возз’єднано з Росією. Докладніше >>>

Лятошинский Борис Николаевич
Творческое наследие великого советского украинского композитора, дирижёра и педагога, народного артиста УССР охватывает все музыкальные жанры. Его произведения отмечены высоким мастерством и яркой индивидуальностью стиля, в ко ... Подробнее >>>

Радіво
Заходить... Я вже їй нічого. А сама, не вам кажучи, більше й оком не звела. Лежу на ліжку та все думаю. Це ж у них, бачу, серйозне діло виходить. Хіба б Одарка моя отак з доброго дива просиділа б цілу ніч з яким-небудь шалихвістом? Це, мабуть, чи не ... Докладніше >>>


Про Житомир і не тільки...
Карта сайта