Про Житомир и не только
Про ...ИсторияИнтересные и выдающиеся личностиСправочная информацияОрганизации  

Рубрики
Достопримечательности
История в датах
До XVII века
XVII-XIX века
Начало XX века
Середина XX века
Погода
Расписание погоды
Сегодня ночью
в Житомире:
Ясно, без осадков.
Температура:+18 oC
Давление:743 мм.рт.ст.
Влажность:83 %
Направление ветра:С-В
Скорость ветра:3 м/с
 
Подробнее >>>
Случайное фото
Альбом
"Архитектура"
Житомирский областной краеведческий музей
Житомирский областной краеведческий музей
Индексы
Овруцький район
 
Верна 11130
(260024)
 
Докладніше >>>
Середина XX века
<<< Культурний розвиток у перших п'ятирічкахУдарні темпи відновлення міста після Великої Вітчизняної війни >>>

Період окупації під час Великої Вітчизняної війни

Опубліковано на сайті: 4.09.2007

У передвоєнні докорінно змінилося обличчя розв'язували великі господарські і політичні завдання, що їх ставили Комуністична партія і Радянський уряд.

Але підступний напад гітлерівської Німеччини на Радянський Союз перервав мирну працю радянських людей. 22 червня 1941 року Житомир одним із перших міст країни зазнав бомбардування гітлерівської авіації. Радянські люди одностайно піднялися Центрального Комітету ВКП(б) і РНК СРСР, партійні і радянські органи, профспілкові та комсомольські організації безпосередньо зайнялися організацією опору німецько-фашистським загарбникам. У місті були створені винищувальні батальйони для боротьби з диверсантами, встановлено чергування дружин й остаточного його розгрому. «Ми вважаємо своїй резолюції 23 червня учасники зборів колективу сільськогосподарського ЦК КП(б)У Й.Г. Лисенко, письменники М.П. Бажан та О.Є. Корнійчук, секретар обкому партії О.А. Стрельцов, керівні працівники обласних та міських партійних Раднаркому СРСР і ЦК ВКП(б) партійним і радянським організаціям прифронтових областей від 29 червня 1941 до міськкому комсомолу з проханням надіслати їх на фабрику чи завод. До лав Червоної Армії пішло близько 3 тис. комсомольців, у т.ч. весь склад комсомольських організацій фабрики гнутих меблів ім. 1-го Травня.

З наближенням фронту Уфу. Дитячі будинки були евакуйовані в Сталінградську і Джамбульську області. Росіяни й казахи турбувалися про українських дітей, безперебійно постачали їх продуктами харчування, взуттям та одягом. У східні райони Російської Федерації підпільний міськком партії на чолі з секретарем О.Ю. Хоменком, визначив конкретні завдання комуністів та комсомольців, які повинні на випадок гітлерівської окупації 9 липня 1941 року фашисти окупували місто. Почалися нечувані розправи і Богунії - околиці міста – і на восьмому кілометрі по Новоград-Волинському шосе гітлерівці зібрали близько 4 тис. військовополонених солдатів та офіцерів Червоної Армії і влаштували радянських воїнів. Сюди гестапівці привозили дітей з дитячого будинку по вул. Синельніковській № 12 і опору населення. Окупантам вдалося розгромити підпільний Міськком КП(б)У, схопити О.Ю. Хоменка, якому однак пощастило втекти.

Підпільний обком КП(б)У на чолі з Г.І. Шелушковим здійснював керівництво всім підпіллям, в т.ч. комуністів О.Д. Бородія, Г.С. Протасевича, Г.М. Буржимського, І.Й. Рогалевича, П.І. Кондратюка, Ф.Ф. Мозгового, Я.І. Осипова, Р.Я. Мороза, М.Н. Мандрики та інших. У місті було організовано близько 20 таких груп.

У липні 1942 року створено два паралельно діючі міськкоми партії, які Буржимський та О.Д. Бородій, що через групу Г.С. Протасевича мав зв'язки з деякими районами області. Обидва міськкоми згодом злилися з підпільним обкомом партії. Обласна партійна конференція, що відбулася конспіративне в колишньому приміщенні облспоживспілки в квітні 1943 року, і обрання секретарями обкому Г.І. Шелушкова і О.Д. Бородія, друкарні. Листівки, що друкувалися, повідомляли про становище на фронтах Вітчизняної війни, закликали населення диверсійні акти на залізниці, електростанції, хлібозаводі, птахокомбінаті та в інших місцях. Підпільники майже щодня виводили з міста до партизанів радянських людей, відправляли до них зброю і медикаменти, визволяли з таборів військовополонених. Значна частина вийшла з за перепустками, що їх діставали сестри Марія та Євдокія Тишкевич. За період тимчасової окупації підпільники відправили до партизанських загонів Богунія (район Житомира) з лютого 1942 року діяла антифашистська організація. Засновниками й керівниками її були військовий лікар І.Г. Алексєєв, згодом полковник у запасі, заслужений лікар РРФСР та О.А. Авдєєв. Підпільникам підземний 70-метровий прохід для втечі з табору. Але окупанти виявили його. Тому вдалося втекти звідси лише чотирьом чоловікам.

Вірним помічником комуністів був комсомол. У місті була створена та активно діяла молодіжна група на чолі з 18-річним Анатолієм Бестужевим - вихованцем 20-ї школи. До її складу входили Ольга Мельник, Юрій Юрин, Іван Козаков. За дорученням обкому партії боротьбою юних патріотів керував комуніст А.Й. Вишневський.

12 листопада 1943 року частини 23-го стрілецького корпусу і з'єднання 1-го Гвардійського кавалерійського корпусу під командуванням генерала М.О. Чувакова і генерал-лейтенанта В.К. Баранова визволили відступили. Перегрупувавши сили, війська 1-го українського фронту під командуванням генерала армії М.Ф. Ватутіна перейшли в наступ. Бої безпосередньо за місто розгорнулися 30 грудня 1943 року. Оцінюючи Житомир як важливий вузол комунікацій, гітлерівське Гвардійської армії під командуванням генерал-полковника, згодом Маршала Радянського Союзу А.А. Гречка, обійшли місто з північного сходу, а війська 18-ї армії, якою командував генерал-полковник К. Н. Леселідзе - військ. 31 грудня місто було цілком визволене.

У боях за Житомир відзначилися війська під командуванням генерал-полковника А.А. Гречка, генерал-полковника К.Н. Леселідзе, генерал-лейтенанта І.Д. Черняховського, а також генерал-полковника танкових військ П.С. Рибалки. 17 дивізій, бригад та окремих полків фронтах Великої Вітчизняної війни і в тилу ворога. За мужність і відвагу багато підпільників відзначено високими урядовими нагородами. Посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу Г.І. Шелушкову та О.Д. Бородію, орденом Вітчизняної війни 1-го ступеня нагороджено Г.М. Буржимського і Г.С. Протасевича. Сотні житомирян-фронтовиків нагороджені орденами і медалями, а О.С. Бурдейний, Л.П. Глущенко, Ю.К. Глибко, В.О. Демидов, В.С. Лихотворик, І.А. Терещук, Г.І. Герман, Є.А. Кривий, А.Р. Обуховський, М.Й. Очерет, X.М. Гопник і Я.А. Біренбойм удостоєні почесного звання Героя Радянського Союзу. пам’ятниках. У сквері на вулиці Рильського було поставлено монумент-обеліск Слави з вічним вогнем (пізніше перенесено на вул. Черняховського). На площі Перемоги стоїть танк “Т-34”, на Смолянці – пам’ятник воїнам, загиблим під час визволення Житомира від німецьких загарбників, на Богунії - пам'ятник радянським громадянам, закатованим у концентраційному таборі, біля педагогічного і сільськогосподарського інститутів – пам’ятники нагоди 16 січня 1944 року в приміщенні обласного театру, вони щиро дякували своїм визволителям - воїнам Червоної Армії, партизанам, всім тим, хто виборював перемогу над ворогом. В листі до бійців, сержантів, офіцерів і генералів житомирських дивізій учасники мітингу запевняли, що зроблять усе, щоб місто стало ще кращим, ніж було до війни.

Матеріал підготовлено: pro.zhytomir.info
Відтворювання матеріалів статті в будь-якому вигляді
тільки з дозволу адміністрації сайту.

<<< Культурний розвиток у перших п'ятирічкахУдарні темпи відновлення міста після Великої Вітчизняної війни >>>

Житомир в датах
Знаете ли Вы ...
... что первое известное летописное упоминание о Житомире было в 1305 г.
Приглашение
К сотрудничеству приглашаются авторы. Материал должен обязательно включать:
 - ссылки на литературу;
 - подпись не более 500 символов.
Стиль написания свободный. Желательно использовать пакет MS Office. Иллюстрации представлять отдельно. Плагиат и анонимки не рассматриваются. Материал направлять на e-mail администратора.
Читайте про ...

Економічний розвиток після громадянської війни
Для трудящих Житомира перехід до мирного будівництва ускладнився тим, що за роки війни від більшості фабрик і заводів залишилися одні руїни, їх майно та устаткування було розграбоване або вивезене окупантами д ... Докладніше >>>

Королев Сергей Павлович
С именем Сергея Павловича Королева связаны замечательные свершения в области освоения космоса. Под его руководством были созданы баллистические и геофизические ракеты, ракеты-носители и пилотируемые корабли «Восток» и «Восход», на к ... Подробнее >>>

Дорфман Иосиф Давидович
Всемирно известный шахматист, международный гроссмейстер, заслуженный тренер РСФСР Иосиф Дорфман родился и вырос в г. Житомире. Высшее техническое образование получил в Житомирском филиале Киевского политехнического института ( ... Подробнее >>>


Про Житомир і не тільки...
Карта сайта