Про Житомир и не только
Про ...ИсторияИнтересные и выдающиеся личностиСправочная информацияОрганизации  

Рубрики
Достопримечательности
История в датах
До XVII века
XVII-XIX века
Начало XX века
Середина XX века
Погода
Расписание погоды
Сегодня ночью
в Житомире:
Ясно, без осадков.
Температура:+18 oC
Давление:743 мм.рт.ст.
Влажность:83 %
Направление ветра:С-В
Скорость ветра:3 м/с
 
Подробнее >>>
Случайное фото
Альбом
"Зимний пейзаж"
Областная научная библиотека
Областная научная библиотека
Индексы
Черняхівський район
 
Ялинівка 12334
(261033)
 
Докладніше >>>
Середина XX века
<<< Період окупації під час Великої Вітчизняної війниДосягнення 50-60-х років >>>

Ударні темпи відновлення міста після Великої Вітчизняної війни

Опубліковано на сайті: 4.09.2007

Як тільки місто було визволене постанова РНК СРСР і ЦК ВКП(б) від 21 серпня 1943 року «Про невідкладні заходи по відбудові господарства в районах, визволених від окупантів». У розв'язанні завдань, що їх ставили Комуністична партія і Радянський німецьку каторгу. Фашистські людожери зруйнували музичну й панчішну фабрики, меблевий комбінат, 17 промислових артілей, залізничний вузол, спалили будинки облвиконкому і міськради, педінституту, міської лікарні, музей і багато інших споруд. З 500 торговельних точок, що діяли до війни, залишилося 150.

Партійні і радянські організації вжили відбудову народного господарства. Завдяки справжньому трудовому героїзму трудящих мас, величезній допомозі Комуністичної партії та Радянського уряду, порівняно швидко відроджувалися промислові й комунальні мотороремонтний завод, електростанція, обласна друкарня, в серпні – музична фабрика, у вересні – повстяна, 1945 року стали до ладу панчішна фабрика та інші підприємства й промислові артілі. 1946 року радянський уряд виділив 11 млн. карбованців на відбудову ремонтного заводу. Місто відбудова і ремонт житлового фонду, водокачки, тротуарів. Зусиллями трудящих почалося озеленення педагогічного інституту ім І. Франка, а в травні 1945 року облвиконком прийняв постанову про відновлення навчання на всіх факультетах сільськогосподарського інституту. 1944 року відкрилась обласна бібліотека, в якій збереглося і краєзнавчий музей. На кінець 1944 року в місті налічувалося 11 тис. радіоточок. У січні 1944 року прийняли глядачів кінотеатри ім. ВЛКСМ та ім. І. Франка. Тоді ж розпочав свій сезон музично-драматичний театр.

Трудящі міста водночас на танкову колону «Радянська Житомирщина» і теплого одягу для воїнів тощо. Житомиряни відремонтували приміщення під госпіталі, передали для обслуговування поранених 5,5 тис. штук посуду, багато білизни і четвертий п'ятирічний план на 1946-1950 рр. В місті розпочалася боротьба за кращі виробничі показники. Житомир вступив у змагання з Вінницею і Бердичевом. Соціалістичне змагання розгорнулося між заводами і фабриками, цехами і змінами, між окремими робітниками. 1947 року, коли ленінградці звернулися до трудівників країни з закликом достроково виконати післявоєнну п'ятирічку, колективи підприємств міста палко підтримали залізниці систематично перевиконували свої виробничі завдання. В роки четвертої п'ятирічки 1062 стахановці виконували щороку 5-7 річних норм. Поліпшилася і якість промислової продукції, знизилась її собівартість, збільшилась економія сировини, палива та електроенергії. Завдяки цьому п'ятирічку було виконано достроково. В 1950 році обсяг промислової продукції міста становив 129,3% до рівня 1940 комунальне господарство. Відремонтовано й споруджено нові будинки, упорядковано вулиці, бульвари і сквери. Кількість населення зросла з 53 тис. чоловік у січні 1945 року до 76 тис. у січні 1950 року, зріс робітничий клас. На панчішній фабриці, наприклад, уже було 918 робітників, на меблевому комбінаті - 860.

Розгорталася радянська торгівля. Були відкриті універмаг, меблеві, книжкові, парфюмерні і продовольчі заслужені лікарі УРСР окуліст міської лікарні С.М. Тер-Арутюнянц, головний лікар, педіатр міської дитячої лікарні Т.Ф. Лаврентьєва і терапевт міської лікарні Б.А. Шульман.

1950 року в місті діяло 32 школи, де навчалося близько 14 тис. учнів, тобто більше, ніж до війни. У цих школах працювало 579 досвідчених післявоєнний період, навчалося 2 тис. юнаків і дівчат. 1949 року педагогічне училище реорганізовано на трирічний учительський Інститут іноземних мов. 1952 року на його базі створено педагогічний педагогічного інституту ім. І. Франка. 1950 року в трьох вузах – педагогічному, сільськогосподарському та іноземних мов – навчалося 2 тис. студентів.

Матеріал підготовлено: pro.zhytomir.info
Відтворювання матеріалів статті в будь-якому вигляді
тільки з дозволу адміністрації сайту.

<<< Період окупації під час Великої Вітчизняної війниДосягнення 50-60-х років >>>

Житомир в датах
Знаете ли Вы ...
... что в 1432 году Житомир отнесен к четырнадцати самым большим городам Литовского княжества
Приглашение
К сотрудничеству приглашаются авторы. Материал должен обязательно включать:
 - ссылки на литературу;
 - подпись не более 500 символов.
Стиль написания свободный. Желательно использовать пакет MS Office. Иллюстрации представлять отдельно. Плагиат и анонимки не рассматриваются. Материал направлять на e-mail администратора.
Читайте про ...

Житомир після Люблінської унії
Після Люблінської унії 1569 року посилилось соціальне та національне гноблення. В Житомирі, як і в інших містах, у привілейованому становищі були купці та ремісники-католики. Докладніше >>>

Культурний розвиток у перших п'ятирічках
У роки довоєнних п'ятирічок розгортали свою діяльність культурно-освітні заклади, зростало театральне мистецтво. Велику братерську допомогу в цьому подавали митці Москви, Ленінграда та інших міст, які часто бували в ... Докладніше >>>

Макаренко Олексій Дмитрович
Світобачення Олексія Дмитровича Макаренка розкривається через квіти. Кожна його квітка - це образ добра і краси, переданий засобами народного декоративного мистецтва. Твори Макаренка пройняті духом народних казок, легенд, билин. ... Докладніше >>>


Про Житомир і не тільки...
Карта сайта